Každoroční jablečná vývojářská konference je pro letošek za náma. WWDC 2025 proběhla mezi 9. a 13. červnem 2025. Stejně jako každej rok i letos na ní Apple představil nový operační systémy pro všechny svý krámy – jmenovitě tedy iOS, iPadOS, macOS, watchOS, visionOS a tvOS. Již tradičně byla smečka jabkodlaků nejhladovější po novým OS v iPhonech – iOS. Očekávaly se totiž velký novinky i spousta změn a všichni z toho byli úplně vedle. Čekání naštěstí nebylo dlouhý a jasno bylo hned 9. června po úvodní keynote WWDC 2025. Apple představil docela výrazný změny systému i fungl novej vzhled. Takže jo, iPhony se letos po 10 letech opravdu dočkají zásadní vizuální změny. Tak si drž klobouk, protože jdeme na to – jak novej iOS 26 vypadá a jaký nový funkce přináší?

Změny ve značení systémů

Než se však pustíme do novinek, pojďme si nejdříve udělat pořádek v značení jablečných operačních systémů. V Applu jej totiž úplně překopali a jeden by z toho mohl bejt docela zmaten. Čekalo se totiž na iOS 19, ale přišel iOS 26. Jakože cože?

Neboj, nevzbudil ses z hibernace, ani si nepřišel o 7 různejch iOS verzí. Ani v tom nevzniknul zbytečnej bordel, naopak. Apple si konečně (a pěkně vod podlahy) uklidil značení všech svejch systémů. Nově všechna označení jablečnejch OS ponesou číslovku toho roku, ve kterém budou po většinu času aktuálníproto tedy iOS 26 (do telefonů se sice dostane na podzim 2025, ale většinu času bude aktuální až v roce 2026). Příštími verzemi pak budou iOS 27, iOS 28 a tak dále.

Třešničkou na dortu však je, že se to netýká pouze iOS, jak jsme si již řekli, ale všech systémů Apple. Namísto různorodýho bordelu (iOS 18, iPadOS 18, tvOS 18, watchOS 12, macOS 15 a visionOS 2) teď tady máme jednotný pořádek – iOS 26, iPadOS 26, macOS 26, tvOS 26, watchOS 26 a visionOS 26 (kterej si za přechod z dvojky na šestadvacítku zřejmě zaslouží cenu skokan roku). Tyhle skoky sice někomu mohou způsobit v hlavě trochu bordel, nicméně v dlouhodobým horizontu jde určitě o správný řešení – veškerý jablečný značení se krásně sjednotí, a navíc si podle něj vždy snadno odvodíš, v jakým roce byla ta která verze OS vydána (číslovka v názvu bude vždy znamenat rok následující po vydání systému).

iOS 26 novinky

Teď už však dost keců a pojďme na samotný novinky. Jak vypadá dizajn iOS 26 a který z novejch funkcí vypadají nejslibněji?

Liquid Glass

Co ti po vyzkoušení iOS 26 vrazí do očí jako první, je rozhodně jeho novej vizuální dizajn. Celej vzhled je založenej na klíčovým prvku s názvem Liquid Glass. Volnej překlad zní tekutý sklo, což je pro novej dizajn víc než trefný – hlavní menu i veškerý ovládací prvky maj průhlednej, jakoby zamlženej vzhled. Barvy jsou velmi jemný a tvary zaoblený. Všechny ovládací elementy vypadaj trojrozměrně a často i reagují na dotek – rozbalují se do dalších nabídek. V podstatě tedy jde o jakýsi kombo mezi starým fyzickým vzhledem iOS a moderním pojetím operačního systému, který se používá například ve visionOS. Je to prostě pecka, kterou si musíš sám vyzkoušet. Rozhodně se však máš na co těšit.

Další skvělou zprávou pak je, že Apple konečně vyslyšel dlouholetý volání o sjednocení vizuálního vzhledu všech jeho operačních systémů. Liquid Glass tedy není exkluzivní pouze pro iPhone, nýbrž se jej dočkáš taky v iPadech, Macích a MacBoocích, jablečnejch hodinkách i Apple TV. Práce a přechody mezi různými Apple zařízeními budou díky tomuhle mnohem jednodušší a intuitivnější. Budiž věčná chvála jednotnýmu dizajnu!

 

Živej překladač

Touhle vychytávkou vytáhl Apple eso z rukávu. Nebo ne? Pojďme na to spolu mrknout.

Při představení na WWDC vypadala tahle novinka působivě a dost lidí posadila na prdel. V praxi jde o okamžitej překlad textů a hovorů, samozřejmě s pomocí Apple Intelligence. Jak to má vypadat v realitě? Když pošleš nějakej text přes Zprávy, appka automaticky přeloží tvou zprávu do preferovanýho jazyka příjemce. Při hovorech přes telefon či FaceTime má bejt překlad živej – každej účastník hovoru tak slyší ten jazyk, kterýmu rozumí. Apple chce takhle usnadnit komunikaci s lidmi napříč celým světem bez znalosti konkrétních jazyků. Jo, takže v nový době už reálně nebudeme mozky snad ani potřebovat.

Každopádně stejně jako vždy, u nás v český kotlině to má nějakej ten háček. Tím je samozřejmě podpora jazyků. Překlad psanýho textu přes Zprávy bude fungovat pouze v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, japonštině, korejštině, portugalštině, španělštině a čínštině. Jeden z těchhle jazyků musí bejt v telefonu nastavenej jako výchozí. Překlad hovorů je pak ještě větší bída, protože fungovat bude pouze v 5 jazycích – angličtině, francouzštině, němčině, portugalštině a španělštině. Vedle jazykový podpory je tu taky další háček – aby ti překlad fachal, telefon musí bejt dostatečně výkonnej na Apple Intelligence. Máš-li tedy iPhone 15 Pro nebo novější a umíš klingonsky, seš za vodou. Živej překlad ti pofrčí jak na drátkách. Běžní smrtelníci si však budou muset na podporu češtiny nějakej ten pátek počkat.

přichází živý překladač, slovník nebude třeba

Novinky ve foťáku, Fotkách a Zprávách

Teď se pojďme podívat na něco, co si snadno užijeme i v naší Český republice, kterou Apple pravidelně tak zanedbává. Těšit se můžeš například na vylepšenej foťák, který bude mít přehlednější rozhraní. Mezi jednotlivými režimy – video, portrét či panorama – budeš díky tomu přepínat ještě jednodušeji než v minulosti. Do appky Fotky se zase vrací oblíbený záložky Knihovna a Kolekce, díky čemu se budeš v tý myriádě fotek v galerii snadněji orientovat.

Vylepšeny byly i Zprávy – konkrétně skupinový konverzace. Těm můžeš s příchodem iOS 26 nastavovat vlastní pozadí nebo v nich vytvářet ankety. Nově také uvidíš, kdo aktuálně píše do skupinový konverzace zprávu (to doteď uměly pouze individuální konverzace).

 

Živá ochrana před spamem

Opět funkce, ze který by leckomu padla čelist, opět bohužel s háčkem. To, že zprávy z neznámejch čísel budou odděleny od normální doručený pošty, by ještě tak zajímavý nebylo. Nově ale iPhony budou umět odfiltrovat i ty votravný nevyžádaný hovory, kdy ti volá jakejsi rozvášněněj týpek a nabízí ti novej tarif, zaručeně nejlevnější elektřinu nebo třeba nesmrtelný hrnce pro babičku. Jak je to možný?

S pomocí funkce Monitorování hovorů. Ta využije živej záznamník, aby hovor zvedla za tebe, a iPhone sám zjistí, kdo a proč ti volá. Tobě telefon reálně zazvoní až poté, co tohle všechno proběhne a iPhone ti poskytne dostatek informací k tomu, aby ses rozhodl, zda chceš hovor přijmout nebo to raději típnout. Hustý, co? Taková funkce by spoustě lidí dost zjednodušila život, bohužel v češtině si zase budeš muset nechat zajít chuť. Funguje pouze v angličtině, francouzštině, němčině, japonštině, kantonštině, korejštině, čínštině, portugalštině a španělštině.

Další podobně užitečnou funkcí je pak Hold Assist – tedy možnost nechat iPhone počkat na lince namísto tebe. Určitě to znáš taky – voláš třeba do banky, potřebuješ vyřídit záležitost na minutu, ale nejdříve musíš 10 minut viset na lince a čekat tam na spojení s živým operátorem. Tak odteď tam za tebe může viset tvůj iPhone a tobě dá vědět až ve chvíli, kdy už bude nějakej ten živej operátor volnej. Opět ale ta stejná smutná klasika – funguje to v ájině a fránině, japonštině, němčině, portugalštině, španělštině a mandarínský čínštině (nejspíše jazyk mandarínek nebo co).

 

Příslušenství pro iPhone - Appletop.cz

To je teda něco, že? Zevnitř to bude teda vymazlený, no a abys to měl vcajku i z venčí, tak mrkni na ochranná pouzda.

Ostatní novinky

Další z novinek v iOS 26 nejsou zas tak velký, proto se na ně podíváme pouze letem světem:

  • CarPlay (Apple systém, kterej umožňuje zrcadlit aplikace z iPhonu na infotainment tvý káry) nově umí zobrazit mapy i během příchozího hovoru či notifikace.
  • Nově můžeš iPhone využít jako mikrofon k Apple TV a vokořenit si párty o karaoke přes Apple Music.
  • Zbrusu novou věcí je aplikace Hry, ve který si můžeš jednodušeji procházet všechny herní pecky, který hraješ, sledovat svý statistiky nebo soutěžit s přáteli. Samozřejmě jí nechybí ani integrace předplatnýho Apple Arcade.
  • Přestože Apple opakovaně slibuje vylepšenou Siri, opět k ničemu takovýmu nedošlo – podle odpovědných se prej nestihlo všechno doladit a nová chytřejší Siri proto stále není připravená k vydání.
  • Potenciál zaujmout má poslední nová funkce, kterou v tomto článku zmíníme – chytrý vyhledávání pomocí screenshotu. V praxi to vypadá tak, že si uděláš snímek něčeho, co tě zaujalo, a AI ti jej zanalyzuje. Funguje to podobně jako Circle to Search na androidích divnofounech. Z plakátu koncertu ti takto AI zjistí informace o čase a místě konání, najde ti oblečení či cokoli jinýho z fotky a rovnou ti nabídne i krám, kde si to můžeš koupit, nebo ti třeba dohledá místo, na kterém byl obrázek vytvořen. Funkce využívá Visual Intelligence, což je jedna z klíčovejch součástí Apple Intelligence. Bohužel v ČR narazíš na starou známou písničku o jazykový podpoře. Tahle novinka si totiž zatím rozumí pouze s americkou angličtinou.
přibyde aplikace hry

Na čem bude iOS 26 dostupnej?

Jestliže tě novinky zaujaly, na iOS 26 můžeš přejít již na podzim 2025. K tomu ale potřebuješ vlastnit jeden z modelů, který pro něj dostaly podporu. A to jsou zejména tyhle telefony:

  • iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 16e.
  • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max.
  • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max.
  • iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max.
  • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max.
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.
  • iPhone SE 2 (2020), iPhone SE 3 (2022).

Od podpory byly odstřiženy iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR z roku 2018. Pokud vlastníš jeden z těchhle modelů, a přesto si chceš užívat výhody iOS 26, nezbývá ti nic jinýho, než zamáčknout hořkou slzu a běžet si pro novější model iPhone. Pokrok holt nezastavíš.

Závěr

V ČR to sice taková sláva jako v jiných zemích nebude, přesto se však vyplatí si na iOS 26 počkat. Kdyby nic jinýho, už jen dizajnová změna udělá v běžným uživatelským zážitku zásadní změnu. Díky ní si na iPhonu užiješ svěžejší, chytřejší a modernější prostředí. A kdoví, jednou se třeba doopravdy těch vychytanejch AI funkcí dočkáme i v češtině. Prozatím se však musíme spokojit s tím, co je.

A když už jsi u nás, očekuj i naše socky.
Jestli jsi právě zjistil(a), že nutně potřebuješ appletopí věci, nezabíjej čas a šup do šopu.