V kapse máš nabušenej iPhone, dovolenou úspěšně za sebou, ale všechny tvý fotky stojej za prdlajs? Ona totiž technologie není všespásná, a pokavaď fotíš jako prase, maj i tvoje výtvory podobnou kvalitu. Ale nevěš hlavu, není to žádná trága. Žádnej učenej z nebe nespad a my ti poradíme pár zaručenejch fíglů, jak tvý fotopokusy v babím létě pozvednou na vyšší level.

 

Jestli si myslíš, že po nabiflování pár triků a stažení pár chytrejch appek budou tvý fotky vypadat jak kumšt od Honzy Saudka, tak to tě rychle vyvedem z omylu. Ale stačí troška tvý snahy a už uvidíš jasnej pokrok. I tvý fans budou čučet, co to najednou sdílíš za čupr obrázky oproti těm předchozím ožraleckejm šmouhám z baru a nečitelnejm fotkám z letních pařeb na Ibize.

 

 

Pošteluj si foťák v iPhonu

Je celkem fuk, jestli máš iPhone 15, iPhone 15 Pro, iPhone 14 nebo třeba nějakej prehistorickej iPhone 13 (starší snad ani na veřejnosti nevytahuj). Všechny tyhle mega founy od Apple, co se nevejdou do kapsy, maj totiž dost dobrý foťáky. To se appláckejm technologum musí nechat. Ale ani tři objektivy, nebo kolik jich to tam vlastně teď je, tě nespasej. Musíš svůj iPhone prostě naučit fotit, a to hezky růčo.

Než začneš zběsile mačkat tlačítko pro focení, podívej se hloubějc do útrob svýho foťáku (samozřejmě jen do jeho softwaru, prstíčkem ani jehlou v něm šťourat netřeba). A musíš na to jít starou dobrou cestou jako u manuálních foťáků, co fotily na film a neměly žádnou elektroniku (jo, to fakt kdysi bejvávalo).

Takže:

 

  • Manuální ostření – iPhone má sice automat a je to jednodušší, ale myslet (naštěstí) ještě neumí. Takže když ťuknutim na displej růčo zaostříš jinam, může z toho vzejít skoro profi fotka.
  • Změna expozice – abys neměl fotky přesvětlený nebo moc tmavý, je dobrý pohrát si s expozicí. V režimu Auto Focus Lock stačí před vyfocenim přidržet prst na displeji a objeví se ti posuvníček, kterym si světlo upravíš podle svejch potřeb (a uměleckejch představ).
  • Foť sekvence – pokud nefotíš statický objekty (třeba svý seflíčko), ale formuli, ptáky nebo divokou párty, je lepší používat sekvenční režim. Díky němu nafotíš celou sérii fotek, pak si vybereš ty nejpovedenější a zmršený smažeš.
  • Měň režimy – fotit na automat je snadný a dovede to i batole. Ale ty nechceš mít fotky jak od batolete. Takže přestaň ignorovat různý režimy focení a věř tomu, že ve tvym iPhonu fakt za nějakym účelem jsou. Třeba portrét, noční režim nebo panorama fakt maj něco do sebe.
  • Nedrcej do mobilu – po chlastu se třesou ruce, ale někdy prostě není snadný iPhone udržet bez hnutí i na střízlivo. Ťukánim na dotykový tlačítko focení si přitom často mázneš i jinak dobrou fotku. Proto je lepší fotit tisknutim tlačítka hlasitosti.
  • Filtry to vylepší – kdo nepoužívá filtry, je úplně out. Nemusíš s nima ale machrovat jen na instáči. Můžeš je používat hned při focení, stejně jako je na fotky dodávat zpětně. A z obyč nudnejch obrázků rázem udělaj něco fakt dost hustýho.
MacBook nabíječka

Sníš o tom, že konečně prorazíš jako youtuber? Hurá do toho. Tripod od Swissten je pro tebe nutnost

Appky na focení pro iPhone

Možná seš na focení prostě levej. Někdo to tak má a každej se nerodí jako fotograf. V tom případě si můžeš vypomoct ještě různejma šikovnejma appkama na focení, který nabízej i další možnosti úprav fotek, stejně jako videí. Některý jsou free, jiný za prachy (což naštve, ale většinou toho uměj víc a pro pěknej výsledek jsou prostě lepší).

Appek najdeš ke stažení mrtě, takže je těžký vybrat si tu pravou. Pokavaď se ale nějaká jmenuje Pro Camera (a tak se jich jmenuje fakt dost), tak by to mohlo bejt to pravý ořechový. A pokud si chceš zahrát na profíka, ale nemáš dost kešení na Photoshop, můžeš si pořídit free programy pro úpravu fotek – ať už to bude Snapchat nebo třeba Canva (frčej i Fotky Google, ale ne každej milovník Applu překousne, že by používal něco od Googlu).

Tipy na focení babího léta

Fotit v létě je náročný, protože ostrý slunce dokáže zkazit i tu nejlepší fotku. Teď ale přichází babí léto, je příjemně, venku to tak nepálí a ve vzduchu začne bejt brzy cejtit podzim. Pro focení je to doba jak dělaná. Tak čapni svůj iPhone 15 nebo iPhone 14 nebo co to máš, pro selfiečka přibal selfie tyč (fakt s ní vypadaj mnohem líp, věř nám), pro rádobyprofifotky zase třeba stativ nebo nějakej tripod a vyraz do terénu.

Fotit můžeš na zářijový dovolence u moře nebo v tuzemskejch horách, na chatě i v centru Prahy. Objektů hodnejch zachycení tam určo najdeš dost. Hlavní je nebejt zbrklej, přemejšlet trochu nad kompozicí – a nefotit proti světlu.

Pokud nevynecháš ani koupačku, můžeš si pořídit vodotěsnej obal na iPhone, se kterym můžeš dělat zajímavý fotečky i pod hladinou. Včetně krutopřísnejch selfíček. Hustá je i funkce Live Photo, se kterou můžeš dokonale zachytit třeba tekoucí řeku. A na krajinky zase využij ultraširokej objektiv (určo ho na iPhonu máš, jen o něm možná doteď nevíš).

A až se kámošum budeš chlubit žranicí z restauračky, tak vynech obyč fotky – použij focení s lupou, který fotce dodá kontrast, zvýrazní barvy a jídlo bude prostě k sežrání. Svůj hotelovej pokojíček nebo chatku můžeš zase stylově naskenovat s Lidarem (je v iPhonu 12 Pro a novějších Pro modelech).

Prostě, možností máš nespočet a iPhone je na fotky fakt dobrej. Leckterý fotografové už kvůli němu zahodili svý kanoňácký a nikoňácký děla a fotěj iPhonem 14 nebo iPhonem 15. Protože prostě umí – a ty už teď snad budeš umět taky.

A když už jsi u nás, očekuj i naše socky.
Jestli jsi právě zjistil(a), že nutně potřebuješ appletopí věci, nezabíjej čas a šup do šopu.