Umělá inteligence je největším fenoménem současnosti. Ta jablečná obzvlášť. A i když většina běžnejch smrtelníků prozatím neměla tu čest si Apple Intelligence vlastnoručně osahat a vyzkoušet, všichni o ní mluví. Protože je to prostě cool. Najednou tak kolem sebe máš spoustu na slovo vzatejch odborníků, kteří pro tebe maj tři prdele zaručenejch tipů a rad, jak to vlastně funguje. Co na tom, že sami třeba maj Androida. Takže to ber jedním uchem tam, druhým ven, a teď se pojď mrknout na to, jak to vlastně s tou slavnou Apple Intelligence je doopravdy. Co to vlastně je a co to umí?

Příchod umělý inteligence aneb new world order

Vodkaď se vlastně ta umělá inteligence vzala? Pamatuješ si to ještě? Docela nedávno se ještě nic nedělo. Teď je tady všude kolem humbuk a výrobci veškerý elektroniky závodí v tom, kdo nabídne lepší a vymakanější AI funkce. Hotový vesmírný závody z dob studený války. Takže co? Kde byl začátek?

Jop, hádáš správně. Zjevil se tady ChatGPT od OpenAI a způsobil převrat, za kterej by se nestyděl ani Lenin během bolševický revoluce. A najednou tady máme new world order, protože současnej trend je nad slunce jasnější – budoucnost patří umělý inteligenci. Cpe se do všeho, mění všechno, co jsme měli zažitý, totálně mění spoustu oblastí lidskýho tvoření. A nelze se tomu vyhnout, proto se musí plavat pouze s proudem. 

Každá z velkejch společností tak chce nabídnout svý vlastní AI řešení. Žádná z nich nemůže zaspat dobu, protože jinak by byla odepsaná. Výjimkou není ani Apple, u kterýho to chvilku vypadalo, že AI chce snad bojkotovat. Stejně jako v minulosti při jinejch technologickejch novinkách to i teď vypadalo, že konkurence Applu zdrhla. V jabku si ale dávali pouze na čas a na WWDC 2024 se konečně vytasili s jejich vlastní AI – Apple Intelligence

Z jinýho úhlu pohledu bylo ale tohle čekání nezbytný – Apple nabízí celou hromadu různejch produktů, do kterejch bylo třeba AI zakomponovat, a takováhle firma si nemůže dovolit přijít s rychlým odhalením nějaký napůl nedodělaný technologie. To by jí mohlo stát prestiž, pověst i fůru prachů. 

Takže jsme se dočkali a teď tady máme Apple Intelligence v plný parádě. Tak začněme – co to vlastně je?

Co je Apple Intelligence?

Když to vememe opravdu polopatisticky, tak Apple Intelligence je soubor funkcí a nástrojů v jablečných systémech iOS, macOS a iPadOS. A ne ledajakejch funkcí. Tyhle využívají strojový učení, výkonnej Neural Engine a jazykový modely uvnitř zařízení s AI nebo online v cloudu Applu. Tím hlavním je obr mezi jazykovými modely – Ajax. Umí fachat jak na zařízení, tak v cloudu. 

Praxe? Pokud si hraješ s nějakou AI funkcí, většina z nich se zpracuje přímo v zařízení. To vše pro ochranu dat a soukromí. Pokud však systém zjistí, že na určitej úkon teď prostě nemá dost výpočetního výkonu, zpracování požadavku proběhne online v cloudu. To je gigant založenej na řešení Apple Silicon, kterej si poradí s čímkoli. Aby ses o svý data nemusel strachovat, cloud je nikam neukládá a kdykoli si můžeš ověřit, jak s nima vlastně nakládá.

Tohle je tedy Apple Intelligence ve zkratce. Teď další klíčová otázka – co vlastně umí? Samotný funkce jsou vesměs nový. Akorát tedy s výjimkou již dávno profláklý Siri. Ta se díky AI alespoň hodně změnila. Z mírně zaostalýho robota se stala vysokoškolačka s docela slušným IQ.

Umělá inteligence Apple

Siri chytrá jak Šalamoun

Původ Siri sahá až do roku 2010, kdy se objevila jako běžná appka v App Store. Už o rok později ale povýšila a byla zapracována přímo do iPhone 4S. Najednou sis tak s iPhonem mohl i povídat. No a teď vylezla rovnou na piedestal. Stala se ústřední postavou Apple Intelligence.

A kromě mluvení si s ní nově od iOS 18 můžeš i psát. Což je skvělý, pokud seš singl. Se Siri si můžeš povídat i psát stejně jako kdybys měl holku. Akorát s tím rozdílem, že ti trable nepřidělá, naopak ti je pomůže vyřešit. Konečně jsme našli dokonalou ženu. Tak si kup iPhone a máš vystaráno. S ní ti rozvod nehrozí.

A v čemže se vlastně Siri tak změnila? Může to znít divně, ale naučila se „chápat věci“. V komunikaci se umí orientovat líp a ty tak máš pocit, že se bavíš s reálnou osobou. Příklad – řekneš nějakej žblebt a rychle se opravíš. Předtím obrovskej problém, protože Siri byla robot. Teď no stress. Siri to pobere a zareaguje na opravenej požadavek.

Strohejm hlasovejm pokynům odzvonilo, teď se Siri můžeš kecat přirozeně a navazovat konverzaci na tu předešlou. Třeba „jaký je v támhletý oblasti počasí“? A po chvilce „vyhledáš mi tam ubytko nebo nějakej night club“? Siri bude vědět, na jakou oblast ses ptal předtím, a automaticky ti najde ty nejvyhlášenější noční kluby v okolí. 

Docela šikovný je taky to, že Siri si načetla veškerou podporu Apple. Teď ti tedy zodpoví jakoukoli otázku ohledně Apple produktů a jejich ovládání. Třeba jak se dostat do změny nastavení, kterou zrovna hledáš. Takže nemusíš vytahovat manuál ani obtěžovat strejdu Googla.

Doplňky pro iPhone - Appletop.cz

Tak když už bude chytrej jak rádio, tak ať má i vytuněný příslušenství.

Psaní pro nepsavce

Neumíš psát? Nevadí. Od toho máš v iPhone Writing Tools – AI nástroj, kterej to udělá za tebe. 

Kdekoli (v appkách, e-mailu či zprávě) pouze označ napsanej text a nech AI jej předělat. Má vyznít formálně nebo spíše přátelsky? Stačí zadat požadavek. Dál si označenej text můžeš nechat třeba gramaticky zkontrolovat. Nebo jej nechat shrnout do odrážek či tabulky. Hustý, co?

Tohle funguje i v případě, kdy máš před sebou nějaký dlouhý lejstro, který se ti nechce číst do konce. Pouze si text označ a AI ti jej zesumíruje – vyplivne stručnej a přehlednej výpis toho důležitýho. A co dál? Co třeba hlasová poznámka? Tu AI umí přepsat taky a opět ti z ní udělat výpis toho nejdůležitějšího.

A výčet pořád nekončí. Používáš režim Nerušit? Šikovná věcička, když nechceš, aby tě někdo otravoval. Nastavíš si, od koho maj chodit zprávy a upozornění a od koho ne. Tohle fungovalo vždy. Jenomže teď to s AI bude ještě luxusnější – ta rovnou tyhle prioritní notifikace veme a vypíše ti stručnej souhrn jejich obsahu. Okamžitě tak budeš vědět, vo co gou, a zda to stojí za to, aby tě to vytáhlo z režimu Nerušit. A zlatej hřeb? Tohle samý umí i s příchozíma e-mailama.

Zábavní funkce nesmí chybět

Siri, se kterou můžeš laškovat před spaním. Jasně. Generování textovejch úprav, který využiješ hlavně při práci a podobný prudě. Jistě. A co nějaká sranda?

Neboj, ani ta nechybí. Hlavním tahákem je Genmoji neboli emoji vygenerovaný spešl dle tvýho přání. Popíšeš, jaký emoji chceš, a AI ti jej vytvoří. Zvládne jakoukoli blbost, která tě napadne. Třeba duhovýho draka. Nebo tvou karikaturu z fotky. Nebo podobiznu tvýho kámoše jako cokoli, co tě napadne. Nejlepší na tom je, že tyhle Genmoji vizuálně vypadají jako oficiální emoji. Úplně v pohodě je pak můžeš používat v rámci běžnejch konverzací v iMessage či kdekoli jinde. 

Další vychytávkou je Image Playground. Popíšeš klíčová slova scény, vybereš styl a necháš si vygenerovat vtipný obrázky, koláže či karikatury. Samozřejmě můžeš použít fotky tvý starý, tchyně nebo třeba kámoše. Výsledky pak můžeš poslat třeba přes iMessage a pochlubit se svým uměleckým dílem.

Co dalšího Apple Intelligence nabídne? Máš rád třeba vzpomínková videa? Ty fungovaly už dřív, teď ale můžeš o pomoc požádat Siri. Zadáš téma (třeba dovolená v Itálii nebo tvůj domácí mazlíček) a ona prohledá fotky i videa. Najde všechny, který odpovídají zadání, a video ti z nich vytvoří. 

Apple pak neobešel ani úpravu fotek. S nástrojem Clean Up teď můžeš líp odstraňovat nežádoucí předměty z tvých fotek. Takže třeba tchyni z fotky rodinný oslavy. Nežádoucí prvek pouze označíš, AI jej odmaže a vygeneruje za něj texturu podle pozadí fotky. U některejch fotek ti dokonce sama označí prvky, o kterejch si myslí, že je zřejmě budeš chtít odmazat. Tady to možná začíná bejt kapánek děsivý. Tak bacha, ať jednoho dne na selfíčku neoznačí tebe.

Genmoji jako lákadlo

Na čem Apple Intelligence poběží?

Apple Intelligence vyžaduje od zařízení sakra výkon, proto funguje pouze na těch nejvýkonnějších applovinkách. Který to jsou?

Tablety

  • iPad Air M1 (2022), iPad Air M2 (2024).
  • iPad Pro M1 (2021), iPad Pro M2 (2022), iPad Pro M4 (2024).

Smartphony

  • iPhone 15 Pro, 15 Pro Max.
  • iPhone 16, 16 Plus, 16 Pro, 16 Pro Max.

Kompjůtry

  • MacBook Air M1, Air M2, Air M3.
  • MacBook Pro M1, Pro M2, Pro M3, Pro M4.
  • iMac M1, M3, M4.
  • Mac mini M1, M2, M4.
  • Mac studio M1/M2.
  • Mac Pro M2.

Pokud jedno z těchhle zařízení máš, tak neřvi hop, dokud jsi nepřeskočil. Výše popsaný funkce jsou platný pouze se systémem nastaveným na angličtinu a v angličtině. Zadat je tedy musíš in ingliš a stejná bude i odpověď. A i tohle platí pouze pro macOS

iOS i iPadOS jsou v naší český roklince i v celý Evropský unii zatím bez šance. Na žádným chytrým telefonu ani tabletu si proto tady prozatím AI funkce nevyzkoušíš. Tohle se má změnit až v dubnu 2025, kdy Apple Intelligence přifrčí i do EU. Ale počítej s tím, že i tak budeš příkazy zadávat in ingliš. Podpora českýho jazyka je zatím někde v rovině kvalitního sci-fi. 

Jde to nějak vochcat?

Jo, to jde. Apple Intelligence si teoreticky můžeš vyzkoušet i na tvým iPhone, pokud máš 15 Pro/Pro Max nebo šestnáctku. Má to však jeden háček. Potřebuješ platební kartu nebo PayPal účet mejd in Emérika. Jen tak totiž u svýho českýho Apple ID můžeš změnit region na júesej. 

A tu tady u nás nejspíš jen tak neseženeš. Ale pokud náhodou nějakou vytáhneš z kouzelnýho klobouku, pak po změně regionu u tvýho Apple ID na USA přepni lokalizaci do angličtiny. Pak najeď do nastavení a v části Média a nákupy se přihlas svým americkým Apple ID. Poté se ti v nastavení objeví nová kouzelná položka – Apple Intelligence & Siri. Najeď tam a zmáčkni Join the Apple Intelligence Waitlist. Pak už jen počkej na schválení Applu. Až to velkej šéf uzná za vhodný, na displeji se ti cca za hodinku objeví ta vytoužená infoška – Apple Intelligence je na tvým iPhone aktivní.

Závěr

Vývoj jako svině, co? Vítej v novým světovým řádu, kterýmu šéfuje AI. Jednou to tady celý bude mít na povel Siri. A to jsou výše uvedený funkce pouze začátkem. Apple už avizoval, že další funkce bude promakávat a přidávat postupně. Asi se proto máme v dubnu 2025 i další budoucnosti na co těšit.

A když už jsi u nás, očekuj i naše socky.
Jestli jsi právě zjistil(a), že nutně potřebuješ appletopí věci, nezabíjej čas a šup do šopu.