Nestává se moc často, aby v Applu v jakýmkoli ohledu zaspali dobu. Světe, div se, v případě umělý inteligence tomu ale tak skutečně bylo. Do svých telefonů jí integrovaly všechny významný značky a Apple stále nic. Brzy se to ale má napravit. To, že Apple vyvíjí svou vlastní umělou inteligenci, kterou přinese již letos, již potvrdil sám velkej šéf a hlavní výkonný ředitel Applu Tim Cook.
Prohlásil, že letos nám Apple všem vytře zrak a ukáže výsledky svý práce na umělý inteligenci. Její definitivní příchod spolu s ostatními novinkami se proto očekává při představení novýho operačního systému pro jablečný chytrý telefony – iOS 18. Nejčerstvější klepy pak naznačují, že do této verze Apple začlení svůj vlastní velký jazykový model, kterej bude motorem pro všechny nový funkce umělý inteligence. Jenomže to by nebyl Apple, aby na to nešel malinko jinak než konkurence. Zatímco jazykový modely ostatních značek běží v cloudu, ten od Applu bude fungovat i offline přímo ve tvým iPhonu. Co to vlastně bude pro tebe znamenat a jaký to má výhody?
Plusy a minusy jazykových modelů běžících přímo v iPhonech
Různý materiály, který v poslední době publikoval Apple, naznačují, že tato společnost do různejch technologií umělý inteligence investuje docela slušný prachy. Všichni jsou už proto strašně nadržení na červnovou konferenci WWDC 2024, protože právě tam mají být představeny reálný novinky poháněny umělou inteligencí v jablečných operačních systémech.
A právě s výhledem na tyto novinky nedávno magazín Bloomberg uvedl, že se máme těšit na to, že nový funkce iPhonů, které budou založeny na umělý inteligenci, budou poháněny velkým jazykovým modelem běžícím přímo v zařízení a plně offline. To dokonale zapadá do celkový strategie Applu, protože díky tomuto přístupu se Apple na konferenci bude moct ohánět špičkovou ochranou osobních údajů.
Mezi další plusy jazykovýho modelu běžícího přímo v iPhonu pak patří také rychlost. Bude to prostě fičák, protože namísto předávání požadavku přes cloud se vše vyřeší ihned přímo v zařízení. Dalším pozitivem je pak fakt, že pro svou práci takový jazykový model nepotřebuje žádný internetový připojení. Takže ať už budeš někde v pralese mezi domorodými národy nebo v protiatomovým krytu, je úplně jedno, že seš offline – o funkce umělý inteligence na tvým iPhonu nepřijdeš. Model by snad mohl nést označení Ajax, protože odkazy na model s tímto kódovým označením se již dříve objevily v kódu iOS 17.4.
Mince má ale vždycky 2 strany a ani teď tomu nebude jinak. Nevýhodou jazykovýho modelu běžícího přímo v zařízení je fakt, že prostě nemůže bejt tak výkonný jako ten, kterej běží na cloudu a má přístup k myriádám neustále se aktualizujících dat. Aby to všechno na podobný úrovni fachalo i v iPhonu, Apple bude muset vyždímat ze svejch ultravýkonnejch čipů Apple Silicon naprostý maximum.
Ještě nemáš nejnovější iPhone? Tak to rychle naprav
Ochrana soukromí na prvním místě
Model běžící na zařízení zřejmě nebude tak chytrej kluk, jakým je například ChatGPT, protože ve srovnání s ním bude mít jen omezenou databázi znalostí, mohl by se však perfektně hodit pro konkrétní činnosti. Apple prý plánuje nasadit například svýho AI asistenta do webovýho prohlížeče Safari. Je to podobnej pokus jako Copilot od Microsoftu.
V Appletopu celej tento názor sdílíme a myslíme, že nakonec to opravdu dopadne jazykovým modelem běžícím přímo v iPhonech. Tento přístup je totiž takový realisticky „eplácký“ – hlavně přísně udržovat soukromí koncovejch uživatelů v tajnosti. Pokud totiž veškerý AI funkce poběží přímo v iPhonu, pak nehrozí bezpečnostní rizika ani úniky dat, který jsou naprosto běžným rizikem při provozování takových funkcí v cloudu.
Některý zprávy ovšem naznačují, že v některejch případech se Apple použití cloudovýho řešení prostě nevyhne, tudíž se pravděpodobně nakonec dočkáme i nějakých online funkcí. V tomto ohledu prej dokonce Apple jedná s Googlem a vymejšlí nějaký pakt. Zřejmě by šlo o nějaké vzájemné využití technologií nebo něco podobnýho.
Závěr
Zatím se stále můžeme jen dohadovat, jak to nakonec bude vypadat. Jestli tě ale stejně jako nás zajímá, co přesně Apple v oblasti umělý inteligence plánuje, pak si v kalendáři zaškrtni datum 10. června 2024. V tento den totiž proběhne úvodní keynote na WWDC, na který Apple představí veškerý softwarový novinky – mimo iOS 18 taky iPadOS 18, visionOS 2, watchOS 11, tvOS 18 i macOS 15. Po tomto datu už budeme tedy přesně vědět, co si v Applu pro nás připravili a začneme se dohadovat o něčem jiným – třeba zářijovým představení nových iPhonů 16.